recruiTECH - "Pontos elvárásokat fogalmazzunk meg egy-egy pozíció kapcsán" - Interjú Baksy Mariannával (Pannon-Work)
× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat Belépés recruiTECH

blog bejegyzés

"Pontos elvárásokat fogalmazzunk meg egy-egy pozíció kapcsán" - Interjú Baksy Mariannával (Pannon-Work)

2024-07-16

Vedd meg jegyed most!

Mi jelenti most a top 3 legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?

A szokásos hármas, a minőségi munkaerő megtalálása, beillesztése és megtartása. Mindhárom kihívás megoldása „többosztályos” feladat, azaz nem csak a HR osztályra van szükség, hanem az adott munkahelyi vezetőre, a csapatra és a marketing osztályra is. A megfelelő munkavállaló megtalálásában és beillesztésében azért lehet egy kicsit csalni és egy komplex HR szolgáltató bevonásával időt és energiát spórolhatnak a cégek.

Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?

A mi tapasztalatunk szerint minimálisan több jelöltből lehet választani, azonban továbbra is fontos, hogy pontos elvárásokat fogalmazzunk meg egy-egy pozíció kapcsán. Ha a pozícióleírás és a valóság nem egyezik, szinte csak porfelhőt látunk a kilépő munkavállalók után. Megéri időt szánni a kiválasztásra, mert a jó beillesztés időt és energiát igényel, amit csak hosszabb távon maradó kollégákra érdemes fordítani.

Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?

A lehetőségekkel kezdem, ami az adminisztráció jelentős könnyítését hozza, nagyon pozitív vagyok e tekintetben. Kihívásként a fizikai munkavállalók körében készített 800 fős reprezentatív kutatásunkban adott választ tudom elmondani, miszerint a munkavállalók 67%-a szerint a robotika fejlődése komoly veszélyforrás. Véleményem szerint ezzel a félelemmel foglalkozni kell, tájékoztatni kell a kékgalléros kört arról, hogy egy vállalat milyen módon automatizál. A helyes információk csökkenthetik a veszélyérzetet.

Hogyan ítéled meg, lehet-e harmadik országbeliek nélkül toborozni és létszámot növelni ma Magyarországon kékgalléros területen?

Elhanyagolható számú esetben. A jelenlegi munkaerőigénynövekedés dinamizmusa miatt egészen egyszerűen létszámban nem lehetséges csak magyar állománnyal megoldani a növekedést. A Pannon-Work-nél, magyar vállalatként egyértelműen erre törekszünk és a külföldi munkaerőt csak indokolt esetben vonjuk be – egy külön erre az esetre kidolgozott FITin elnevezésű beillesztési programmal, ami kiemelt figyelmet fordít a magyar munkavállalókra is.

Hogyan lehet vonzóvá tenni a fiatalabb generációk számára a fizikai munkát?

Példákon keresztül, melyek nem csak a szülői minták által juthatnak el hozzájuk. A nyári diákmunkák abszolút alkalmasak arra, hogy belekóstoljanak a diákok a munka világába, akár fizikai munkavégzéssel. A munkahelyeken pedig megtapasztalhatják, hogy a munka nemesít és megismerhetnek fizikai munkavállalókat, akik példaként szolgálhatnak.

Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra?

A fizikai munkavállalók fókuszba helyezése komplex HR szolgáltatóként, hiszen a tényleges napi munkavégzés nem nálunk történik, hanem partnereinknél. Több projektet indítottunk ennek érdekében– többek között munkajogi videót készítettünk számukra, valamint PW Pódium elnevezésű online talk show-t szervezünk számukra, ami hatalmas siker lett. Azt gondoljuk, hogy a kékgallérosokkal való törődés közös feladat a partnereinkkel, de mi magunk is igyekszünk hozzátenni a Pannon-Work oldaláról. Idén egy új programot vezetünk be, annyit elárulhatok, hogy ismét egyedülálló lesz a piacon.

Köszönjük a válaszokat Baksy Mariannának, a Pannon-Work Marketing és PR vezetőjének!