Mi jelenti most a legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?
Megtalálni az egyensúlyt a lazább munkaerő-piaci közegben. Kevésbé érződik fontosnak a labour-hoarding, de bármikor visszatérhet a nagyobb munkaerőhiány.
Mit vársz az infláció hatásától? Mennyire befolyásolja az infláció a bérversenyt?
Az inflációs sokk lecsengett, a jövő év eleji béremelések alapja már egy 4-4,5 százalékos idei és egy 4% körüli 2025-re várható átlagos inflációs mutatók lesznek. Ezért az inflációnál sokkal fontosabb tényező lesz a munkapiaci feszeség, és a kormányzati jövedelempolitikai intézkedések.
Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?
Ez a jövő. A magyar munkatermelékenység nagyon alacsony, a legfőbb hr feladat ezzel kapcsolatban a képzettebb munkaerő megtalálása, illetve a belső képzés fejlesztése.
Hogyan ítéled meg, lehet-e harmadik országbeliek nélkül toborozni és létszámot növelni ma Magyarországon kékgalléros területen?
Összességében nem, vagy csak nagyon alacsony képzettségűekkel egy kicsit. Ez egy-egy cég szempontjából jelenthet ettől kicsit eltérő munkaerő-piaci helyzetet, de a nagy kép ez.
Milyen változásokat és trendeket látsz a munkahelyi kultúra és az emberi erőforrások terén a következő években?
A képzettségi szint már nem javul, sőt, esetenként romlik. A duális képzéssel megszerezhető tapasztalatok rövid távon ellensúlyozhatják a képzési problémát, de a gyorsan változó technológiai lehetőségek mellett az alapkészségek hiánya nehezíti a vállalati versenyképesség növekedését. Fontos változás az újabb generációk eltérő kulturális mintázata.
Köszönjük a válaszokat Madár Istvánnak, a Portfolio.hu Vezető Elemzőjének!