Mi jelenti most a top 3 legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?
Első helyre tenném talán a bérek és juttatások versenyképes szinten tartását. A vállalatok nagyon nehezen tudják lekövetni a bérekben az elmúlt években ránk zúduló infláció hatását, és elérni, hogy a reálbérek (ismét) növekedési pályára kerüljenek. A munkaerőhiány leküzdése örök probléma. A kihívást színesíti, hogy sok helyen külföldi munkaerő kerül felvételre, és az ő integrálásuk jelentős feladat egy szervezet életében. A sok és gyors technológiai változásnak feltétlen következménye kell, hogy legyen a munkaerő folyamatos képzése és fejlesztése, ezt is sok helyen látom, hogy nehezen tud megvalósulni.
Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?
A legfontosabb az AI és az automatizáció megjelenése a toborzásban, ami radikálisan alakítja át a toborzási folyamatokat. Az online álláshirdetések, karrierportálok és közösségi média platformok használata jelentősen növekedett. Az automatizált rendszerek és mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása az előszűrésben és az önéletrajzok értékelésében egyre elterjedtebb, ami gyorsabbá és hatékonyabbá teszi a toborzási folyamatot. Az álláskeresők egyre inkább odafigyelnek a munkahelyi kultúrára, az értékekre és a cég társadalmi felelősségvállalására. A vállalatoknak ezért hangsúlyt kell fektetniük a pozitív vállalati kultúra kialakítására és kommunikálására, hogy vonzóbbá váljanak a potenciális munkavállalók számára. Ez különösen igaz a fent említett, adott esetben különböző kultúrából érkező munkavállalók integrálására.
Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?
Sok konferencián halljuk, hogy az AI elveszi majd az állásokat, elsők között szokták emlegetni a toborzó szakmát (tavaszi Recruitech rendezvényen is hallottam ezt több előadó szájából). Azt gondolom, hogy az AI elvenni nem fogja az állásokat, de mindenkinek fel kell arra készülni, hogy jelentősen átalakítja azokat. Pár éven belül a tevékenységünket nem az eddigi módon fogjuk végezni. Sokkal kiemeltebb (és általános tudássá fog válni) lesz a „promptolási” tudás például, amivel hatékonyan lehet munkavégzésre bírni a mesterséges intelligenciát. Aki ezekhez gyorsan tud adaptálódni, az nyerő helyzetben lesz! Biztosan lesz sok új munkakör az automatizáció térnyerésével. Ezeket, aki figyeli, és gyorsan lép, szintén kedvező helyzetben lesz a munkaerő piacon.
Hogyan lehet vonzóvá tenni a fiatalabb generációk számára a fizikai munkát?
A fiatalabb generáció, aki a kütyük világában él, biztosan megfogható a modern, innovatív technikával. Ha azzal vagy körbevéve, az biztosan vonzóvá teszi a fizikai munkát is. Vonzóvá teheti a munkakört a megfelelő regenerációs/rekreációs lehetőségek biztosítása (pihenőszoba, sport lehetőségek, folyadék biztosítása, stb.)
Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra?
Tanulom még én is az AI lehetőségeit. Egy hatékony és megfelelő prompt kialakítása nagyon gyakran hosszú idő (legalábbis először). Ráadásul folyamatosan együtt kell élni az AI-jal, mert a program fejlődik, így nem biztos, hogy holnap is olyan módon fog válaszolni a mai kérdésemre, mint azt ma tette. Így aztán nincs megállás, folyamatosan tanulni kell. Gombamód jönnek új specifikus AI programok, amivel adott feladatot el lehet végezni, és ezt is nagyon nehéz lekövetni.
Mivel motiválod magadat és a csapatodat?
Szeretem a vidámságot magam körül, gyakran beszélgetünk munkatársaimmal munkahelyen kívüli dolgokról, problémákról is, amely átsegít mindenkit a nehéz helyzeteken és segíti őket, hogy holnap is szívesen jöjjenek be dolgozni.
Köszönjük a válaszokat Glatt Andornak, NEXON Üzletfejlesztési igazgatójának!