Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?
A közösségi felületeken egyre nehezebb az általános álláshirdetésekkel eredményeket elérni, ha nem MARKETINGES fejjel gondolkozol. Akinek vonzó a hirdetése, plusz gyorsan és akadálytalanul jelentkezhet rá a munkavállaló, annak van kikből válogatnia, Aki kitart a régi módszereknél, az egyre nehezebben talál új kollégát. Sok ügyféljelölt meséli, hogy nincs elég jelentkező, nekünk viszont pont az a tapasztalatunk, hogy 2-3 nap után le kell állítani az általunk készített hirdetéseket, mert nem tudják ilyen tempóban feldolgozni őket. Új, modern technológiánkkal megoldjuk Partnereink problémáit, de előfordul, hogy ez új kihívásokat szül. Ha eddig horgásztál, akkor azt a néhány halat fel tudtad dolgozni, de ha egy hálóval kezded lehalászni a folyót, akkor a sok kifogott hal feldolgozása már nem olyan könnyű :D
Hogyan ítéled meg, lehet-e harmadik országbeliek nélkül toborozni és létszámot növelni ma Magyarországon kékgalléros területen?
Egyértelműen IGEN! Hatalmas potenciál van a közösségi média hirdetésekben. Ha megvan a módszer amivel meg tudod tanítani a Facebook algoritmusainak, hogy kiket keresel, akkor meg is találod őket. Mindig akad olyan ember, aki gondolkodik a munkahelyváltáson, mert olyan élethelyzetben van. Megnősült, gyereke született, elköltözött, vagy csak kicsit hangosabban beszél már vele a főnök. Ha megtaláljuk ezeket a - még nem aktív álláskereső - embereket, át tudjuk csábítani őket a cégünkbe. A Partnereinktől azt a visszajelzést kaptuk, hogy a kkvk-ba nagyon nehezen lehet beilleszteni külföldi, főleg harmadik országbeli munkatársakat. Nehézkes a kommunikáció és a meglévő kollégák sem elég befogadók. Persze láttam rá pozitív és követendő példát is, például az Eisberg-nél, de azért ők nem egy átlagos kkv :D
Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?
Minden folyamat leprogramozható, ha mégsem sikerül, az azért van, mert nem bontottad elég apró lépésekre :D Ha ezzel a gondolkodással nézed át a saját folyamataidat, akkor mindig találsz majd egy olyan területet, amit a legjobban utálsz csinálni. Na azt kell felbontani a lehető legkisebb lépésekre és megcsináltatni a gépekkel. Ez manapság már nem igényel programozási tudást. Ugyanúgy mint amikor egy kollégának delegálod a feladatot. Ha jól delegálsz, a kolléga jól fogja elvégezni a feladatot, ha pedig nem, akkor el fogja rontani.... Ugyanezt kell csinálni, de úgy kell elmagyarázni a gépnek, mint egy 5 éves gyereknek. Ha megérti és azt csinálja amit kérsz, akkor hibátlanul fog dolgozni örökké + 5 napig… Szerintem ez zseniális. Mindenki foglalkozhat az izgalmasabb, magasabb kvalitást igénylő feladataival.
Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra?
Mindig a következő lépcső a legnehezebb lépés, mert ott még nem jártunk. Jelenleg a Mesterséges Intelligencia fejlődésének követése és az új módszerek beépítése a folyamatainkba. Olyan sok újdonság jelenik meg nap mint nap, ami alapjaiban forgathatja fel a toborzási piacot. Különösen fontos, hogy éberen figyeljünk, folyamatos fejlesztéseinkkel legalább egy lépéssel a versenytársak előtt járjunk.
Mivel motiválod magadat és a csapatodat?
Nálunk alapelv, hogy egyszerűsítsük le a folyamatokat és végeztessük el a gépekkel amit csak lehet, ebből kifolyólag rengeteg automatizmus van már a rendszerünkben. Ennek ellenére a legutóbbi - 2 órás - megbeszélésen, amikor egy új kollégának mutattuk be a kampánykivitelezés folyamatát, további 83 db olyan részfolyamatot azonosítottunk, amit a gép gyorsabban és kevesebb hibával tud majd elvégezni. Hogy automatizáljuk-e az nem is kérdés. A felszabaduló időben több hozzáadott értéket képviselő feladattal több pénzt kereshetnek, vagy több időt tudnak a családdal tölteni, kinek mi a prioritás. Van olyan kolléga, akinél jön a második baba, számára az idő fontos, van aki magánoviba járó ikreket nevel, számára a pénz. Mindenki azt kapja, amire szüksége van, mi így motiválunk. :) Ami engem illet, megvannak a magam hóbortjai, de alapvetően nem vágyom sokra. Törekszem rá, hogy a mindennapi rutinom tartani tudjam, az épp eléggé motivál. Bele kell, hogy férjen a napba a reggeli 5 km futás; kávé a feleségemmel; énidő, melyben fejlesztem magam; és kötelező szabály, hogy délután 5-től már ismét a családé vagyok. A munkára 10-től 17 óráig van időkeret. Szándékosan ennyi, hogy pörgős és hatékony legyen, hiszen rengeteg a feladat. Imádom a cégem, nagyszerű a csapatom, de fontos az egyensúly. Dolgozni később is lehet, de a gyerekek hipp-hopp kirepülnek, nem szeretnék lemaradni róluk. :)
Köszönjük a válaszokat Nagy Gábornak, az OnlineToborzás.hu Ügyvezetőjének!