recruiTECH - "A munkaerőpiaci kereslet egyelőre nem látszik csökkeni" - Interjú Dr. Kántor Gyöngyivel (Sága Foods)
× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat Belépés recruiTECH

blog bejegyzés

"A munkaerőpiaci kereslet egyelőre nem látszik csökkeni" - Interjú Dr. Kántor Gyöngyivel (Sága Foods)

2024-06-24

Vedd meg jegyed most!

Mi jelenti most a top 3 legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?

A betanított munkakörök esetén:

  1. a dolgozók megbízhatatlansága
  2. növekvő táppénzes napjaik száma
  3. általában a munkaerőpiaci versenytársak elszívó ereje

Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?

Toborzás: cégünk nem panaszkodik, mindig van felveendő létszámunk (ami alapvetően jó), de az előbbi kérdésre adott válaszaim alapján a megbízhatóságuk sajnos igen drága.

Munkaerőpiaci tendenciák: A Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei és a Hajdú-Bihar vármegyei területeken a zöldmezős beruházások (BMW, akkugyárak) alapvetően soklétszámú felszívó erőt képviselnek. A munkahelyi környezet is kellemesebb, mint egy élelmiszeripari üzemben. Így jelentős befolyással vannak ezek a feltételek a munkahelyváltási döntésekre.

Mit vársz az infláció hatásától? Mennyire befolyásolja az infláció a bérversenyt?

Hiába emelkedett Magyarországon az átlagkereset, a magas infláció miatt a fizetések reálértéke egyre csökken; emellett elmondható, hogy folytatódott és tovább gyorsult az erőteljes bérnövekedési (akár évközi is) ütem. Az erős áremelési és béremelési szándékoknak köszönhetően egyre közelebb kerülhet a gazdaság a klasszikus ár-bér spirálhoz. (Ezeknek a várakozásoknak a tartóssá válását igyekeznek jelenleg a jegybankok világszerte megakadályozni a gazdaságok moderált hűtésével és megtalálni azt az egyensúlyi kamatszintet, ahol ezt még recesszió okozása nélkül meg tudják tenni. ..) Viszont mivel már hosszabb ideje zajlanak a kamatemelések, de a munkaerőpiaci kereslet egyelőre nem látszik csökkeni sem a hazai gazdaságban, sem világszerte, és továbbra is erőteljes a vállalatok kereslete: így vélhetően a neutrális szint fölé emelkedő kamatok és egy mérsékelt recesszió elkerülhetetlen lesz ahhoz, hogy a megfelelő szintre csökkenjen a munkaerőpiaci feszesség. A bérnövekedés még ezzel együtt is magas.

Termelő területen mennyire van fókuszban a munkavállalói egészségmegőrzés? Milyen lehetőségek, megoldások vannak?

A Master Good cégcsoportban a dolgozók egészségének programja (saját eszköz- és személyi állománnyal) tavaly egy saját konditerem létrehozásával indult, majd idén egy üzemorvosunk által koordinált programba torkollik majd. Ezen kívül dolgozóinknak lehetőségük van Partnervállalatainkon keresztül olcsóbban egészséges termékekhez jutni.

Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?

A tulajdonosi értékeink között az innováció és az automatizáció kiemelt helyen vannak. Ez a termékelőállítási technológiákban egyértelműen látszik – kisvárdai vágóüzemünk világszínvonalú. A HR-munkaügy tekintetében idén elkezdtük a kézi munkavégzés kiváltását robottal, automatikus folyamatokkal. Az automatizációt inkább lehetőségnek ítélem, mert megteremti a hatékonyságot, mint alapvető (szintén) tulajdonosi értéket.

Hogyan ítéled meg, lehet-e harmadik országbeliek nélkül toborozni és létszámot növelni ma Magyarországon kékgalléros területen?

Az alapvető kérdés, hogy érdemes-e. Tulajdonosaink szerint és szerintem sem lehet. A mi cégcsoportunk egyértelműen a harmadik országbeliek foglalkoztatása, majd integrációja mellett tette le a voksot már 2019-től, így ezzel a stratégiai döntéssel megteremtette az alapját annak, hogy mindig elegendő létszámú munkavállaló érkezzen minden nap a munkaállomásaink mellé. Ahogy Bárány úr szokta mondani – ez lesz a siker kulcsa a jövőben! Csak azok a vállalatok maradnak életképesek, amelyek biztosítják a naponta megfelelő számú munkaerő foglalkoztatását.

Köszönjük a válaszokat Dr. Kántor Gyöngyinek, a Sága Foods Cégcsoport HR igazgatójának!