recruiTECH - "Robotokkal könnyen kiválthatóak a monoton és nehéz terhekkel történő munkavégzések" - Interjú Rumpler Ádámmal (KUKA)
× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat Belépés recruiTECH

blog bejegyzés

"Robotokkal könnyen kiválthatóak a monoton és nehéz terhekkel történő munkavégzések" - Interjú Rumpler Ádámmal (KUKA)

2024-07-15

Vedd meg jegyed most!

Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?

A toborzás és a munkaerőpiac gyors ütemben fejlődik, amit több kulcsfontosságú trend is hajt. Ilyen például a távoli és hibrid munkamodellek felé való elmozdulás, amit még a világjárvány gyorsított fel. Sok vállalat most rugalmas munkavégzési lehetőségeket kínál. Emellett növekvő hangsúly van a sokszínű és befogadó munkahelyek kialakításán. Azonban, amiről talán most a legtöbbet beszélnek az AI és a gépi tanulás használatának elterjedése, ami a toborzási folyamatokban is megjelenik, szintén szeretném még megemlíteni az automatizálás elterjedését is, mint trend. Azt tapasztaljuk, hogy manapság ez már nem a versenyelőny miatt kell, hanem a versenyképesség megtartása miatt, hiszen egyre élesebb a munkaerőpiaci verseny.

Mit vársz az infláció hatásától? Mennyire befolyásolja az infláció a bérversenyt?

Az infláció jelentős hatással van a munkaerőpiacra és a bérversenyre. Az infláció növekedésével az emberek magasabb béreket szeretnének, hogy megőrizzék életszínvonalukat, ez bérnyomást eredményezhet különböző szektorokban. A magasabb bérek növelhetik a vállalatok termelési költségeit, ami az áruk és szolgáltatások áremelkedéséhez vezethet, tovább fokozva az inflációt. Továbbá, a vállalatok nehézségekbe ütközhetnek a tehetségek megtartásában, ha nem igazítják béreiket az inflációhoz. Az alkalmazottak nagyobb valószínűséggel keresnek magasabb fizetésű állásokat, ha a jelenlegi bérük nem tart lépést az emelkedő megélhetési költségekkel. A kisebb vállalkozások nehezebben tudják teljesíteni az alkalmazottak által követelt béremeléseket, ami magasabb fluktuációhoz vagy a tehetségek bevonzásának nehézségeihez vezethet.

Termelő területen mennyire van fókuszban a munkavállalói egészségmegőrzés? Milyen lehetőségek, megoldások vannak?

A munkavállalók egészsége egyre inkább elismert tényező a termelékenység és az üzleti siker szempontjából. Ennek főbb fókuszterületei a mentális egészség támogatása, hozzáférés biztosítása például tanácsadási szolgáltatásokhoz, stresszkezelő programokhoz és támogató munkakörnyezet kialakítása. A fizikai egészség szempontjából fontos a rendszeres testmozgás, az ergonomikus munkakörnyezet biztosítása és egészséges étkezési lehetőségek kínálása. Az egészséges munka-magánélet egyensúlyát támogató politikák bevezetése, például rugalmas munkaidő, távmunka lehetőségek és megfelelő szabadságidő szintén kiemelt fontosságú. Sőt, sok esetben a robot alapú automatizálás is emiatt fogalmazódik meg sok vállalatnál, hiszen robotokkal könnyen kiválthatóak a monoton, repetitív, veszélyes és nehéz terhekkel történő munkavégzés. Mindeközben a munkavállalókat átképezhetik egy minőségibb munkavégzésre.

Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?

Az automatizációs technológiák kezdeti beruházási költségei magasak lehetnek, ami akadályt jelenthet a kisebb vállalkozások számára. Ugyanakkor az automatizáció jelentősen javíthatja a termelékenységet és hatékonyságot, lehetővé téve a vállalkozások számára a költségek csökkentését és akár portfóliójuk bővítését. Az automatizáció következetesebb és magasabb minőségű kimeneteket eredményezhet, csökkentve a hibákat és a selejtet. Sokan úgy gondolják, hogy az automatizáció térnyerésével csökkenni fog a munkahelyek száma, de épp ellenkezőleg. Új munkák jelenhetnek meg a technológia, karbantartás és az automatizált rendszerek felügyelete területén, új lehetőségeket teremtve ezekben a szektorokban és minőségi munkavégzést biztosítva a munkavállalók részére.

Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra?

A legnagyobb szakmai kihívás számomra talán az elmúlt 8 évben történt piaci, gazdasági és ipari változások lekövetése volt. Továbbá a cégen belül történt szervezeti változások menedzselése. Ez magában foglalta az alkalmazottak és érintettek, mint vevők és beszállítók, meggyőzését a változás elfogadásáról, aggodalmaik kezelését és az új megközelítés előnyeinek bemutatását. Fontos volt a világos és következetes kommunikáció biztosítása a szervezet minden szintjén, hogy elkerüljük a félreértéseket és biztosítsuk az új irányvonalhoz való igazodást.

Mivel motiválod magadat és a csapatodat?

Magamat és a csapatomat többféle módon motiválom. Egyértelmű, elérhető célokat tűzök ki, amelyek irányt és célt adnak. Fontos számomra az autonómia biztosítása, hogy a csapattagok számára lehetőség nyíljon a munkájuk iránti tulajdonosi érzés megteremtésére és döntéshozatali jogkör megadására, ami felelősségérzetet és felhatalmazást ad. A folyamatos tanulás és fejlődés ösztönzése is kulcsfontosságú a csapattagok motivációjának fenntartásában. Arra ösztönzöm őket, hogy mindig új ismeretekkel és készségekkel gazdagodjanak mivel hiszem, hogy a tanulás és fejlődés nemcsak a csapattagok számára fontos, hanem az egész szervezet számára is, mivel így mindig naprakészek és versenyképesek maradunk a piacon. A fejlődési lehetőségek biztosítása hosszú távú sikerhez vezet, és hozzájárul ahhoz, hogy a csapattagok elkötelezettek és motiváltak maradjanak.

Köszönjük a válaszokat Rumpler Ádámnak, a KUKA Magyarország Sales Managerének!