recruiTECH - "Tudásmegosztással támogatjuk egymást" - Interjú Németh Kingával (Audi Hungaria)
× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat Belépés recruiTECH

blog bejegyzés

"Tudásmegosztással támogatjuk egymást" - Interjú Németh Kingával (Audi Hungaria)

2024-07-24

Vedd meg jegyed most!

  1. Mi jelenti most a top 3 legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?

Transzformáció – munkatársaink képzése és átképzése

Az autóiparban zajló transzformáció egyre nagyobb alkalmazkodóképességet vár el a vállalatoktól, ez többek között a rugalmas munkaszervezésben is megjelenik. Az elkövetkező évek fejlődése, például az elektromobilitásra való átállás megköveteli a kompetenciák bővítését, amelyet munkatársaink folyamatos képzésével, átképzésével valósítunk meg. Nem csak az elsajátítandó tudástartalmak, hanem a tanulási szokásaink is megváltoztak – erre digitális vagy hibrid oktatási tartalmakkal és folyamatosan megújuló képzési kínálatunkkal reagálunk.

Pszichológiai biztonság – munkatársaink fizikai és mentális egészségének megőrzése mellett

A folyamatos változás bizonytalanságot okozhat a szervezetben, ezért helyezzük középpontba munkatársaink pszichológiai biztonságát, a fizikai és mentális egészségmegőrzés mellett.

Generációk együttműködése

Vállalatunknál immár legalább négy generáció van jelen a munka világában. A különböző korosztályok együttműködési mintái, fejlesztési fókuszai, preferált kommunikációs platformjai eltérőek. Ezen diverzitás kezelése, valamint a vezetők támogatása a feladatunk. Hatékonyan segítenek ebben azok a fórumok, ahol közösen keresünk megoldást a kérdésekre, illetve tudásmegosztással támogatjuk egymást.

  1. Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?

Az autóipari transzformáció számos olyan új szakmát hívott életre, melyekben a mérnöki és informatikai szaktudás ötvözése szükséges. Ez jelenleg még nagyon ritkán, szinte egyáltalán nem áll rendelkezésre “kész” formában a magyar munkaerőpiacon. Időt és energiát kell ezért szánni a képzésre, betanulásra. A technológiai fejlődés a munkaerő kínálat alakulásában is okoz volatilitást. Az informatikus szakemberek hiánya például évekig komoly fejtörést jelentett a toborzásban, az utóbbi időben viszont kiegyensúlyozottabbá vált a jelenlétük a munkaerőpiacon.

  1. Termelő területen mennyire van fókuszban a munkavállalói egészségmegőrzés? Milyen lehetőségek, megoldások vannak?

A jelenleg folyamatosan változó üzleti környezetben és a munkavállalói körben tapasztalt idősödés problémakörében kiemelt figyelmet fordítunk munkatársaink fizikai és mentális egészségének megóvására valamint mindenkori egészségi állapotuknak megfelelő foglalkoztatására.

Az Audi Hungaria belső egészségügyi szolgálata révén, a telephelyi rendelőkben biztosított elérhetőséggel a foglalkozás-egészségügyi alapellátási feladatok mellett komplex szolgáltatásokat biztosítunk.

Gyógytornászaink biztosítják a mozgásszervi prevenció, rehabilitáció és munkahelyi körülmények felmérése keretében a szakszerű mozgásterápiás támogatást egyéni és csoportos szinten egyaránt és termelési környezetben is. Munkatársaink mentális egészségvédelme érdekében létrehoztuk a Lelki Egészségszolgálat (LESZ) csoportot, amely saját pszichológusi szakmai koordináció mellett számos vállalati programot képvisel a közösségeink részére. Támogatásuk mind egyéni, mind csoportos tréningek és foglalkozások formájában igénybe vehető. Vállalatunknál fontos szempont a munkatársak tartós és egészségben történő foglalkoztatása. Azon munkatársainknak, akiknek valamilyen egészségi állapotváltozás miatt nehézséget okoz a munkafeladatuk ellátása, egy ezt támogató program keretében az egészségi állapotuknak megfelelő munkahelyet biztosítunk. Ezzel járulunk hozzá az egészségi állapotuk hosszútávú megőrzéséhez és ezáltal tartós foglalkoztathatóságukhoz.

  1. Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?

Napjainkban a digitalizáció jelentős mértékben alakítja a munkaköröket és munkatartalmakat. Az ismétlődő feladatok automatizálásával a folyamatokat gyorsabbá, így hatékonyabbá tesszük, akár kevesebb erőforrás ráfordításával. Ehhez azonban új kompetenciák felépítése szükséges, a felszabaduló kapacitás pedig más értékteremtő tevékenységekre fordítható, transzformálható.

  1. Hogyan ítéled meg, lehet-e harmadik országbeliek nélkül toborozni és létszámot növelni ma Magyarországon kékgalléros területen?

Az Audi Hungaria stabil munkatársi állománnyal rendelkezik, a jelenlegi munkaerőigényünket munkatársainkkal, valamint duális szakképzésünkben végzett fiatal szakembereinkkel biztosítjuk. Harmadik országbeli munkaerő toborzása esetében fontosnak tartjuk, a munkavállalók megfelelő integrációját a meglévő szervezetbe szem előtt tartva a diverzitás szempontrendszerét.

  1. Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra?

Egy új gyár felépítése kihívás és kitüntetés egyben. Büszke vagyok rá, hogy részt vehettem ebben, ez kevés embernek adatik meg. 2010-ben Audi AG eldöntötte, hogy a teljes gyártási mélységet lefedő járműgyárat épít Győrben. A HR terület és ezáltal az én feladatom az volt, hogy a termelésfelfutáshoz szükséges képzett munkatársi létszám rendelkezésre állását határidőig biztosítsam.

  1. Mivel motiválod magadat és a csapatodat?

Szerencsés vagyok, hogy egy rendkívüli csapattal dolgozhatok együtt, ahol legfontosabb alapértékünk a bizalom. Egymást meghallva, egymást támogatva oldjuk meg az előttünk álló feladatokat: mind szakmailag, mind emberileg számíthatunk egymásra. Az a tapasztalatom, hogy ez oly mértékű erőt ad , melynek segítségével minden is megoldható. Fontosnak tartom a tanulást, a reflexiót-önreflexiót, melyen keresztül mind az egyén, mind a szervezet egy következő szintre lép. A hétköznapokban fontos a humor, amikor éppen nem tudjuk, hogy hogyan tovább, akkor egy vicces sztori kizökkent minket és segít más perspektívából meglátni az összefüggéseket.

Köszönjük a válaszokat Németh Kingának, az Audi Hungaria Zrt. Igazgatóság tagjának; Személyügy és Szervezet!