Mi jelenti most a top 3 legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?
A munkaerőpiacnak már nem a létszám a fő problémája, hanem a kompetenciahiány. Általánosságban elmondható, hogy a slágerszakmák esetében továbbra is hatalmas küzdelem van a munkaerőpiacon, ahol egyre csökkenő kompetenciákért és elköteleződési hajlandóságért egyre magasabb árat kell fizetni. A nem túl erős jelölteket is felértékelő árversenybe koncepció nélkül beszálló vállalkozásoknál azonban ennek hosszútávon csak kevesebb hozzáadott érték, minőségi problémák és elvesztett beruházói bizalom lehet az ára. A második probléma a juttatási rendszerekben és bérpolitikában tapasztalható koncepciótlanság. A cégek lazítanak az elveiken, felülnek a fluktuáció okozta bérspirálra ahelyett, hogy a bérpolitikában maradnánk a strukturált, rendszerszemléleten alapuló megközelítésnél. Utóbbival biztosan elveszítünk ugyan egyes jelölteket, de hosszútávon sokkal nagyobb eséllyel tartjuk meg embereinket. Minden egyedi döntés lazítja a szabályokat és feszültséget generál. A harmadik kihívás a duális képzési rendszerekbe megérkező fiatalok kompetenciaproblémáiról szól, amely az első ponttal szoros kapcsolatban áll. Nem kényelmesedhetünk el, nem lazíthatunk az oktatási rendszer reformtörekvésein. Kiemelt feladatunk a hatékony pályaorientáció, a jövő generációinak megszólítása, és az erre épülő duális képzések bővítése.
Milyen stratégiákat alkalmaztok a kékgalléros munkaerő megtartása és motiválása érdekében?
Jövője csak azoknak a munkáltatóknak van, amelyek a minőséget kvalifikált, elkötelezett munkavállalókkal hosszú távon garantálni tudják. Ennek kulcsa a megtartás, melyhez a foglalkoztatói hitelességen, a betartott ígéreteken, a szakszervezetekkel ápolt kiegyensúlyozott munkaügyi kapcsolatokon, és a rugalmas, az aktuális igényekre reagáló juttatási rendszereken keresztül vezet az út.
Milyen tulajdonságokat és képességeket tartasz kiemelten fontosnak a HR szakmában?
A HR üzleti folyamatokba való beágyazottsága, hitele és elfogadottsága még inkább felértékelődött. Ezért továbbra is az adatvezérelt világba illeszkedni képes HR Business Partnering fontosságát és az ehhez megfelelő HR-es személyiségek felépítését hangsúlyoznám. Kulcsfontosságú a HR azon missziója, hogy szemmagasságú tárgyalópartnerei legyenek az üzleti vezetőknek. Az üzleti oldal is értse, képviselje és támogassa a HR stratégiát, aminek az üzleti stratégia részévé kell válnia.
Milyen változásokat és trendeket látsz a munkahelyi kultúra és az emberi erőforrások terén a következő években? Hogyan készülsz ezekre a változásokra?
Jelentősen felértékelődött a mind az egyén, mind pedig a szervezet szintjén tanúsított reziliencia. Az ebből építkező higgadt változáskezelésre és újratervezésre képes szervezetek vannak helyzeti előnyben, ez a jövő sikeres szervezeteinek legfontosabb jellemzője. Mivel mindennek hajtóereje az ember, így az ebben irányt mutatni képes vezetők felépítése és helyzetbe hozása a kulcs. A közelmúlt viszontagságos helyzetében fellazult munkaerőpiacon hosszú ideig súlyponti téma volt a hibrid munkavégzésre vonatkozó igény és ennek kezelése. Azt veszem észre, hogy az elmúlt években korrigálta magát a rendszer, és a lassan konszolidálódó helyzetben rendeződtek az ezzel kapcsolatos munkavállalói igények is. Végül pedig továbbra is kiemelten foglalkoznunk kell a harmadik országbeli munkavállalók alkalmazásának a munkaerőpiacra és a foglalkoztatás kultúrájára gyakorolt hatásaival. A HR-esek rövid távon ugyan kevesebb dilemmával állnak szemben, aminek azonban a közép- és hosszú távú foglalkoztatásban lehetnek hátulütői. Úgy érzem továbbra sem beszélünk erről eleget.
Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?
Az automatizáció kulcsfontosságú a folyamatok optimalizálásában, ezen keresztül pedig a hatékonyság és produktivitás növelésében. Mindegyik magyarországi vállalatunk erőteljesen érintett a témában, így az elkövetkező időszakban is egyik legnagyobb feladatunk természetesen az, hogy a HR részéről ehhez projektszinten, és a napi működés tekintetében is a megfelelő támogatást biztosítsuk.
Köszönjük a válaszokat Gazdag Andrásnak, a Schaeffler Head of HR Hungary-jának!