recruiTECH - "A toborzási folyamat felgyorsulására kell számítani" - Interjú Vankucz Mariannával (Robert Bosch Power Tool)
× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat recruiTECH

blog bejegyzés

"A toborzási folyamat felgyorsulására kell számítani" - Interjú Vankucz Mariannával (Robert Bosch Power Tool)

2024-07-11

Vedd meg jegyed most!

Mi jelenti most a top 3 legnagyobb kihívást a kékgalléros foglalkoztatásban?

  1. szakképzett, tapasztalt fizikai kollégák felvétele: technikusi szinten egyre nehezebb betölteni a magasabb szintű szakértelmet és tapasztalatot igénylő pozíciókat. A nálunk alkalmazott műszakos munkavégzés ezt még jobban nehezíti
  2. megtartás – elkötelezettség kialakítása az új belépő összeszerelő kollégáknál. Azt tapasztaljuk, hogy a munkatartalom a fiatalabb generáció számára nem vonzó, csak átmeneti megoldásként tekintenek rá. A fluktuáció olyan mutatószám, amelyet nem csak a munkáltató befolyásol különböző intézkedésekkel, hanem a külső körülmények ugyanolyan jelentős hatással vannak rá, pl. egy versenytárs megjelenése vagy éppen az ellentétes hatású gazdasági lassulás.
  3. a belső kommunikáció a kékgalléros réteggel: megfelelő csatornák, hogy a kollégákat elérjük, az információ megfelelő formában történő átadása. Olyan sok információval találkozunk nap mint nap, hogy rendkívül nehéz felkelteni a figyelmet. Amellett hogy néhány bonyolultabb témában az arra felkészített vezetőkön keresztül tájékoztatjuk a kollégákat, egy applikáció útján küldjük számukra az aktuális információkat.

Milyen változásokat látsz a toborzásban és a munkaerőpiaci tendenciákban?

A jövőre nézve problémát jelenthet, hogy a fiatalabb generáció számára nem vonzó a betanított fizikai munka, és továbbra is számolnunk kell a külföldre történő elvándorlással. Az AI megjelenése a toborzási folyamatban egyre elterjedtebb lesz, és a toborzási folyamat felgyorsulására kell számítani. Egyre több munkaerő kölcsönző nyit a harmadik országbeli munkavállalók felé, és a demográfiai adatok alapján vélhetően hosszú távon az országban csak így lehet majd kielégíteni a munkaerő igényt.

Termelő területen mennyire van fókuszban a munkavállalói egészségmegőrzés? Milyen lehetőségek, megoldások vannak?

Kiemelten fontos, hiszen a munkavállalói távollét csökkentésén folyamatosan dolgozunk. Ahogyan a társadalom és a munkaerő állomány életkora előre halad, egyre gyakoribbak az egészségügyi problémák, így ez a jövőben is egyre fontosabb lesz. Mi az Employee Assistance Program keretein belül biztosítjuk a kollégáknak a lehetőséget, hogy egészségügyi tanácsot kapjanak, ez kiterjed a mentális egészségre, valamint az egészséges életmód kialakítására is. Emellett kedvezményesen vehetnek igénybe kollégáink magán egészségügyi szolgáltatásokat a szerződött partnereinkkel.

Milyen kihívásokat és lehetőségeket látsz az automatizáció térnyerésével kapcsolatban?

Az automatizált területek karbantartására és a működés folyamatosságának fenntartására magasabban képzett munkaerőre lesz/van szükség, amely létszámát tekintve ugyan kevesebb, mint ami a hagyományos gyártósorok működtetéséhez kell, de a képzettség, tapasztalat megszerzése hosszabb időt vesz igénybe, és lehet, hogy olyan speciális szakértelem szükséges hozzá, amelyet a munkaerőpiacról nem tudunk elérni. A belső képzési rendszert kell úgy kialakítani, hogy a kollégák továbbképzésével a speciális szakértelem a rendelkezésünkre álljon. Az automatizáció véleményem szerint a legegyszerűbb munkakörök jelentős csökkenését eredményezheti, de az embernek ott kell lennie az automatizált területeken is.

Hogyan ítéled meg, lehet-e harmadik országbeliek nélkül toborozni és létszámot növelni ma Magyarországon kékgalléros területen?

Mi meg tudjuk oldani, a régióból tudunk felvenni kékgalléros munkavállalókat. Azokon a településeken volt még elérhető munkaerő, ahonnan tömegközlekedéssel nem könnyen érhető el nagyváros. Ide céges buszjáratokat indítottunk, így meg tudtuk mozgatni azt a réteget, aki dolgozni szeretne, de a lakóhelye miatt nem volt lehetősége. Mi volt az eddigi legnagyobb szakmai kihívás számodra? Az agilis szervezet kialakításával teljesen új HR eszköztárat dolgoztunk ki és vezettünk be, olyan elemekkel, amelyek nem léteztek a szakkönyvekben. Átalakítottuk többek között a teljesítményértékelés rendszerét, és a visszajelzés kultúrát, mely utóbbit a fizikai területen is elmélyítettünk. Az ehhez szükséges szervezeti kultúra váltás megvalósítása.

Mivel motiválod magadat és a csapatodat?

Az erősségekre fókuszálunk, és a feladatok felmerülésekor a kollégáim olyan feladatokat választanak, amelyekben jók, és hozzájuk a legközelebb áll. Mindenkinek megvan a kedvenc területe, ahol kiteljesedhet, és sikereket érhet el. A pozitív megerősítés nagyon fontos, és az, hogy közösen ünnepeljük meg a sikereket. A csapaton belüli jó hangulat, az egymás tiszteletben tartása, a megfelelő kommunikáció, továbbá a pszichológiai biztonság is hozzájárul ahhoz, hogy a kollégák jól érzik magukat, kreatívak és motiváltak. Számomra a folyamatos tanulás lehetősége mellett az rendkívül motiváló, hogy újat alkotunk a HR-ben, nem pedig kialakult gyakorlatokat követünk.

Köszönjük a válaszokat Tóthné dr. Vankucz Mariannának, a Robert Bosch Power Tool Kft. HR igazgatójának!