× Programok Jegyek Előadók Blog Szponzorok Kapcsolat Galéria recruiTECH

blog bejegyzés

"Világosan látszik az igény a képzésekre" - Interjú Baksy Mariannával (Pannon-Work)

2025-07-02

Vedd meg jegyed most!

Hogyan támogatja a toborzási folyamat automatizálása a kékgalléros pozíciók gyorsabb betöltését?

Jó tervezés és kivitelezés esetén időt hagy a személyes interakciókra. Azaz addig a pontig támogatja a hatékonyságot, amíg az adatgyűjtés zajlik, azonban a folyamat megfelelő pontján be kell lépnie a toborzó kollégánknak. Tapasztalataink is alátámasztják, hogy a kékgalléros munkavállalók igénylik az interperszonális kommunikációt, ami a szervezetben való „megtapadást” nagyban segíti.

Tapasztalataitok szerint a fizetés átláthatósága hogyan befolyásolja a jelentkezők számát és minőségét?

Maximálisan. Azonban ugyan a fizetési transzparencia kiemelten fontos a munkavállalóknak, az álláshirdetés minden elemének szinkronban kell lennie a valósággal. Egy korábbi kutatásunk kimutatta, hogy a fizikai munkavállalók bizalmatlanabbak, így különösen nagy hangsúlyt kell helyezni a munkáltatói hitelességre.

Hogyan kezelik a szervezeti öregedést és miként biztosítják a tudás hatékony átadását az új generációnak?

Erre a kérdésre a kölcsönzői & szövetkezeti székünkből válaszolok, mert az többezer munkavállaló tapasztalatát mutatja. Azt látjuk, hogy a legtöbb cég foglalkozik már az új generáció beillesztésével, szövetkezeti területen például a diákmunkát már erre a célra is alkalmazzák. A tudás átadásához azonban fontos, hogy értsük, nem csak a fiatalok tanulhatnak a tapasztaltabb kollégáktól, hanem ez fordítva is igaz. 2025-ben a PW Iskolapad programunkban erre helyeztük a hangsúlyt, „GEN2GEN-Tanljunk egymástól” üzenetünkben ezt fogalmaztuk meg és rövid edukációs videónkban számtalan példát is mutatunk rá.

Mi a legnagyobb akadály ma a szakmunkások toborzásában, és hogyan próbálják ezt leküzdeni?

A szakképzett munkavállalók hiánya. Országos jelenlétünk során tapasztaljuk, hogy jelentős eltérések vannak a munkaerőhiányban és gyakran a „beruházási centrumokban” olyan mértéket ölt, hogy nem áthidalható a máshol működő eszközökkel. Ez azt jelenti, hogy nem minden régióban elég javaslatot tenni a magyar munkavállalói körben a keresési kör kibővítésére – például azonos képességek más munkaköri tapasztalattal; van, hogy csak külföldi munkaerő bevonásával oldható meg a munkaerő-igény betöltése.

Láttok-e változást a kékgalléros munkavállalók elvárásaiban az elmúlt években, és hogyan reagálnak erre HR oldalról?

Igen, egyre nagyobb az igény arra, hogy a munkáltatói kommunikáció hiteles és átlátható legyen. Világosan látszik az igény a képzésekre, amely nem a munkakör betöltéshez szükséges alap oktatásokra vonatkozik, hanem akár nyelvoktatásra vagy soft skillek fejlesztésére.

Mivel készültök a recruiTECH BLUE-ra?

Szorosan kapcsolódik az előző kérdéshez a válasz, amit hozunk a legfrissebb munkavállalói kutatásunkból. Új megközelítésből, szociológiai szempontból vizsgáljuk a munkavállalók munkához való hozzáállását, függően attól, hogy életüknek épp melyik életszakaszában vannak. Számítunk nagy felismerésekre! 😊

Köszönjük a válaszokat Baksy Mariannának, a Pannon-Work Zrt. Marketing és PR vezetőjének!